IFSEC & FIREX - ANTICIPATE LONDON

Start Date: 2nd December, 2024
End Date: 4th December, 2024
Description: 51. ULUSLARARASI GÜVENLİK ve YANGIN TEKNOLOJİLERİ FUARI

AGRO FOOD DRINK TECH

Start Date: 29th November, 2024
End Date: 1st December, 2024
Description: 22. ULUSLARARASI TARIM, GIDA, İÇECEK TEKNOLOJİLERİ FUARI

DRONE TECH ASIA

Start Date: 25th November, 2024
End Date: 27th November, 2024
Description: 1. ULUSLARARASI DRONE ve DRONE TEKNOLOJİLERİ FUARI

IADE TUNUSIA

Start Date: 20th November, 2024
End Date: 24th November, 2024
Description: 3. ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE HAVACILIK FUARI

REBUILD UKRAINE

Start Date: 14th November, 2024
End Date: 15th November, 2024
Description:

GLOBAL FRESH MARKET

Start Date: 6th June, 2024
End Date: 8th June, 2024
Description: 3. ULUSLARARASI YAŞ SEBZE ve MEYVE FUARI

VIETWATER

Start Date: 6th November, 2024
End Date: 8th November, 2024
Description: Vietwater 2024, 06-08 Kasım 2024 tarihleri ​​arasında Ho Chi Minh Şehri, 7. Bölge, Saygon Sergi ve Kongre Merkezi'nde (SECC) geri dönecek. Fuar Informa Markets Vietnam tarafından Vietnam ve ötesinde su, atık su arıtma endüstrisinde çalışan tüm şirketlere sınırsız iş fırsatı sunmak amacıyla düzenleniyor. Etkinlik, Vietnam'ın Öncü Ulaşım, Atık Arıtma ve Çevre Teknolojisi Etkinliği olan WETV ile aynı yerde gerçekleştirilecek.

BAGHDAD GENEL TİCARET FUARI

Start Date: 1st November, 2024
End Date: 7th November, 2024
Description: 48. ULUSLARARASI GENEL TİCARET FUARI

FUTURE FORCES

Start Date: 16th October, 2024
End Date: 18th October, 2024
Description: 2000 yılından beri düzenlenen fuarın 22. si 16 – 18 Ekim 2024’de Çek Cumhuriyeti/ Prag’da gerçekleştirilecektir. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sergilerken delegelerle tanışıp, sektör uzmanları ile iş birlikleri sağlayabilirsiniz. Fuarda bulunan Ücretsiz Katılımcı Sahnesi’nde ürün ve hizmetlerinizi tüm katılımcı ve ziyaretçilere detaylıca tanıtabilirsiniz. Fuarın 2022 yılı bilgileri, 70 ülkeden 8.350'den fazla katılımcı, 1.100'den fazla resmi delege ve VIP misafir, silahlı, güvenlik ve acil durum alanlarını temsil eden 24 ülkeden 200 katılımcı, 250+ Temsil edilen şirket ve marka, 4 Ulusal Pavyon (Danimarka, Slovakya, Ukrayna, ABD), 4.589 m2 net kapalı sergi alanı. Katılımcı profili: Hava Savunma ve Karşı İHA, Otonom Sistemler, Robotik ve Yapay Zeka, KBRN, Terörle Mücadele, Kriz Yönetimi, Kriz ve Askeri Tıp, Siber Güvenlik ve Savunma, Yıkıcı Teknolojiler, Kara Kuvvetleri, Güvenlik, Bireysel Ekipman ve Koruma, Entegre Kuvvetler, Kanun Yaptırımları, Lojistik, Dayanıklılık, Eğitim ve Simülasyon Dünyanın 48. büyük ekonomisi olan Çekya, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra Almanya ve Rusya’ya kolay erişim imkanı sağlayan coğrafi konumu ile Avrupa ihracatımızda fırsatlar yaratan bir ülkedir. Türkiye’nin Çekya’ya en fazla ihracat yaptığı sektörler otomotiv, makine ve mekanik parçalar, elektrikli cihazlar, ses kaydedici ve televizyon parçaları, örme giyim eşyası ve aksesuarları ve plastik ve mamulleridir. AB Gümrük Birliği Anlaşması sayesinde Türkiye, Çekya’ya yaptığı ihracatlarda gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır.

DXKOREA

Start Date: 25th September, 2024
End Date: 28th September, 2024
Description: DX KOREA 2024, savunma ürünlerini yalnızca uluslararası alıcılara değil aynı zamanda birçok önemli VIP'ye ve savunma satın almalarına sergilemek ve pazarlamak için kara kuvvetleri ekipmanları fuarı için yükselen bir platformdur.

IADE OMAN

Start Date: 24th September, 2024
End Date: 28th September, 2024
Description: Sivil havacılığın, uzayın, robot teknolojisinin ve savunmanın tüm temellerini tek bir yerde birleştiren tek bölgesel etkinlik. Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı OMAN Airshow, Umman'da düzenlenen ve uluslararası şirketleri, hükümet yetkililerini, askeri liderleri ve havacılık ve savunma sektörlerindeki uzmanları bir araya getiren önemli bir etkinliktir. Sergi, şirketlerin en son teknolojilerini, ürünlerini ve hizmetlerini Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi ve ötesindeki potansiyel müşterilere sergilemeleri için bir platform sağlıyor. IADE'de sivil havacılık, uçak, deniz araçları ve kara savunma sistemleri gibi askeri donanımların yanı sıra insansız hava araçları (İHA), uydu sistemleri ve siber güvenlik çözümleri gibi ileri teknolojiler de dahil olmak üzere geniş bir sergi yelpazesi yer alıyor. Sergide ayrıca endüstride ortaya çıkan trendler, zorluklar ve fırsatlar da dahil olmak üzere havacılık ve savunma ile ilgili çeşitli konularda konferanslar, çalıştaylar ve sunumlar yer alıyor.

INDO SECURITY - INDO FIREX

Start Date: 30th August, 2024
End Date: 1st September, 2024
Description: INDO SECURITY - INDO FIREX Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi , hedef ülke ENDONEZYA’da , ülkenin lider fuar şirketi P.T Napindo tarafından düzenlenen Indo Security Fuarında yerinizi ayırtmayı unutmayın ! Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi , hedef ülke ENDONEZYA’da , düzenlenen Indo Security Fuarında yer almak ister misiniz ? Ülkenin en önemli güvenlik fuarı olarak kabul edilen ve iki yılda bir organize edilen fuar bu yıl 30 Ağustos 1 Eylül tarihlerinde Jakarta’da düzenlenecek. Birçok yeni ürünü ve inovasyonu görmekle kalmayacak, aynı zamanda Endonezya' da ve çevresinde distribütör ve temsilci olmak isteyen birçok ziyaretçi ve katılımcı ile de buluşma fırsatı yakalayacaksınız.

INDO WATER - INDO WASTE

Start Date: 18th September, 2024
End Date: 20th September, 2024
Description: Endonezya’nın 1 numaralı Su ve atık Su Teknolojileri Fuarı bu yıl 18 – 20 Eylül tarihlerinde 18. kez Jakarta’da düzenlenecektir. Endonezya’da hızla büyüyen su ve su endüstrisi konusundaki en önemli ve büyük etkinlik olan Indo Water fuarında her yıl 30 ülkeden 550 üzerinde katılımcı, 19.000 ziyaretçi yer almaktadır. Ticaret Bakanlığı'nca açıklanan hedef ülkeler listesinde olan Endonezya fuarları %70 oranında teşvikten faydanlanmaktadır. Endonezya Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesinin %93.6’sı içme suyu , depolama i sulama ve kanalizasyon başta olmak üzere su ve atık su teknolojileri için kullanılmıştır. Endonezya Hükümetinin 2024 hedefleri arasında su kaynaklarının sürdürebilir yönetimi ilk sıralarda yer almaktadır. G-20 üyesi olan Endonezya, 2020 yılının ortası itibarıyla 267 milyonluk nüfusu ve 1.1 trilyon ABD Dolarlık milli gelirle Güneydoğu Asya’nın 1. dünyanın ise en büyük 16. ekonomisi olmuştur.

SPACE

Start Date: 17th September, 2024
End Date: 19th September, 2024
Description: 38. ULUSLARARASI HAYVANCILIK VE TARIM MAKİNELERİ FUARI SPACE (Salon de la Production Agricole - Carrefour Européen), kurulduğu 1987 yılından bu yana Avrupa ile güçlü bir bağa sahiptir. Kurucularının vizyonu, Batı Fransa'da bulunan SPACE'i Avrupa'nın en büyük hayvancılık üretim bölgesi haline getirmek ve tüm sektörler için kilit etkinlik haline getirmekti ve hala da öyledir.

MINING INDONESIA

Start Date: 11th September, 2024
End Date: 14th September, 2024
Description: 11 - 14 Eylül 2024' de 22. si düzenlenecek olan Mining Endonezya, Asya'nın en büyük maden fuarlarıdır. Endonezya uluslararası maden endüstrisinde büyük paya sahiptir. Uçsuz bucaksız mineral rezervleri ve üretim endüstrisi ile yatırımcılara cazip bir pazar ortamı sunmaktadır. ​Endonezya Ticaret Bakanlığı'nca hedef ülkeler listesine alınmış olup fuar katılımları %70 oranında desteklenmektedir. Fuar Kapsamı: Maden Arama Makine ve Ekipmanları Kırma - Eleme Makine ve Ekipmanları Öğütme - Ayıklama Makine ve Ekipmanları Sondaj Makine ve Ekipmanları Tünel Açma Makina ve Ekipmanları Taşıma Makine ve Ekipmanları Cevher Hazırlama ve Zenginleştirme Makine ve Ekipmanları Yardımcı Makine ve Ekipmanlar Havalandırma Sistemleri

NISEC

Start Date: 13th August, 2024
End Date: 15th August, 2024
Description: Hedef ülke Nijerya'nın 7. kez düzenlenecek Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı NISEC'de siz de yerinizi alın! Nijerya Güvenlik Fuarı olarak bilinen NISECEXPO, Afrika'nın önde gelen kıtasal Savunma ve Güvenlik fuarıdır. Fuar, Nijerya'nın güzel kozmopolit şehri Abuja'da her yıl düzenlenmektedir. 2024 yılında fuarın 7.si düzenlenecektir.

ARMY

Start Date: 12th August, 2024
End Date: 19th August, 2024
Description: Army Rusya 2024,10. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı 12 - 18 Ağustos 2024 tarihlerinde Moskova'da gerçekleşecek. Army Rusya'ya 2023 yılında fuara 83 yabancı firma katılım sağlamıştır. 6 ülkeden milli katılım düzenlenmiştir (Belarus, Vietnam, Hindistan, Iran, Çin, Pakistan). 2023 edisyonunda fuar halk ziyaretine kapalı halde gerçekleşmiş olup toplam ziyaretçi sayısı toplam 7 günde 1.903,285 kişiyi bulmuştur.

GEORGIAN ENERGY FORUM AND EXPO

Start Date: 4th July, 2024
End Date: 5th July, 2024
Description: GEORGIAN ENERGY FORUM AND EXPO, enerji sektöründe yer alan hem Gürcü hem de uluslararası şirketler için küresel bir sahne görevi görüyor. Yeni ürünleri sergilemek, iş bağlantılarını geliştirmek ve uluslararası uzmanlık alışverişinde bulunmak için bir platform sağlar. Dernekler ve endüstri kurumlarıyla işbirliği içinde yürütülen konferanslar, enerji endüstrisinde ortaya çıkan trendleri ve zorlukları araştırıyor.   Gürcistan, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına öncelik verilmesi yönünde küresel enerji trendlerini takip etmektedir. Gürcistan'ın enerji sektörü aktif bir gelişme aşamasındadır ve ülkenin hedefi hidro, rüzgar, güneş ve diğer enerji açısından yeterli yönler aracılığıyla yenilenebilir enerjinin kullanılmayan büyük potansiyelini etkin bir şekilde kullanmaktır.     Sergi sektörleri:   Enerji ve Elektrik Mühendisliği Enerji verimli ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler ve ekipmanlar Enerji tesislerinin güvenliği ve çevre güvenliği Yenilenebilir enerji kaynakları Biyoenerji Rüzgar enerjisi Hidrojen enerjisi Jeotermal enerji Hidroelektrik Güneş enerjisi Kablo ve kablolama ürünleri Bağlantı parçaları, yalıtım malzemeleri ve diğer ilgili malzemeler Işık kontrol sistemleri ve ışık ölçüm cihazları Ziyaretçi profili:   Baş Mühendisler Şirket Başkanları Enerji Sektöründe Uzmanlar Bölüm Başkanları Satış müdürleri Satın alma müdürü Şirketlerin CEO Yardımcısı Lojistik Yöneticileri Şirket Geliştirme Yöneticileri Pazarlama Yöneticileri İK yöneticileri Araştırmacılar Bilgi Teknolojileri Temsilcileri

IFSA AFRICA

Start Date: 3rd July, 2024
End Date: 5th July, 2024
Description: IFSA Afrika, gıda değer zincirinin tamamını kapsamakta ve endüstrinin en son trendleri ve gelişmelerine kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır. IFSA Afrika, bir dizi sergi, konferans ve ağ oluşturma etkinliği aracılığıyla büyüme için bir katalizör görevi görüyor, iş büyümesini kolaylaştırıyor, bilgi paylaşımını teşvik ediyor ve endüstri dönüşümünü hızlandırıyor. Yeni fırsatları keşfetmek, sektördeki meslektaşlarıyla bağlantı kurmak ve Afrika'da gıdanın geleceğini şekillendirmek için IFSA Africa fuarı eşsiz.

REBUILD HEALTH & REHABILITATION

Start Date: 24th June, 2024
End Date: 25th June, 2024
Description: Rebuild Health , Ukrayna sağlık sisteminde savaş nedeniyle yaşanan zorlukları ortadan kaldırmak ve oluşan insani ihtiyaçları karşılamak amacıyla 3. Kez Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenecektir. Fuar Ukraynalı organizatör Premier Expo tarafından güvenlik nedeniyle Varşova'da , Expo XXI fuar alanında düzenlenmektedir. ​Fuar Ticaret Bakanlığı'nca desteklenmekte, fuardan sonra katılım ücretinin %50'sine yakını geri ödenmektedir.   Katılımcı Profili:  Hastane Yapı ve Tıbbi Tesis Yönetimi, İnşaatı Elektro-Medikal Ekipman ve Medikal ve Laboratuvar Teknolojileri, Ambulatuarlar Laboratuvar ve Biyoteknoloji Cihaz ve Ürünleri, Ameliyathaneler ve Altyapı Elemanları Sarf Malzemeler ve Tek Kullanımlık Ürünler Ortopedi - Fizik Tedavi - Rehabilitasyon Protez Rekonstrüktif Cerrahi ve Yanık Bilimi Ruh Sağlığı Projeleri, Acil Tıp Projeleri Tıp Eğitimi

INDO LIVE STOCK

Start Date: 17th July, 2024
End Date: 19th July, 2024
Description: 17. sı düzenlecek fuar, dünyanın dört bir yanından yenilikçi ürün ve fikirleri bir araya getirecek. 2022 yılında 23 ülkeden 200’den fazla katılımcı 5.169 m2 alanda katılım göstermiştir. Fuarı 10.500 kişi ziyaret etmiştir. Indo LiveStok, aynı anda düzenlenen 5 fuarı tek çatı altında toplamaktadır. Besleme, tarım teknolojileri, balıkçılık, veterinerlik, sağım teknolojileri olmak üzere sektörün önemli noktalarında son gelişmeleri takip etmek için benzersiz bir fırsat! 2023 yılında katılım gösterecek Türk firmalar: Altuntaş Depoculuk, Kutlusan Kafes Ekipmanları, Aytav Tavukçuluk, MyFarm. G-20 üyesi olan Endonezya, 2020 yılının ortası itibarıyla 267 milyonluk nüfusu ve 1.1 trilyon ABD Dolarlık milli gelirle Güneydoğu Asya’nın 1. dünyanın ise en büyük 16. ekonomisi olmuştur. 2020 yılında Endonezya’nın ithalatının %12,30’unu elektrik ve elektronik harcamaları oluşturmaktadır. Türkiye ve Endonezya arasında “Çifte Vergilendirmeyi Önleme” ve “Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki” ikili anlaşmaları bulunmaktadır. İki ülke arasında “Serbest Ticaret Anlaşması” müzakereleri devam etmektedir.

SAITEX 2024

Start Date: 11th June, 2024
End Date: 13th June, 2024
Description: “SAITEX”, 28 yıldır yerel ve uluslararası ithalatçılar ve ihracatçılar için Afrika'da fırsatlar yaratmaya devam ediyor.  Fuar katılımcıları için en yeni ürünleri tedarik etmek, ortaklıklar kurmak ve ithalat/ihracat anlaşmaları yapmak olan alıcılarla doğrudan erişim sağlamakta. Afrika'nın en köklü çok sektörlü ticaret fuarlarından biri olan “SAITEX”, dünyanın dört bir yanından ürünlerin sergilendiği ticaret fuarıdır. 37'den fazla ülkeden katılım görmektedir. Ticaret fuarı, yerel ve uluslararası ithalatçıların ve ihracatçıların kıtadaki çok sektörlü ticaret fırsatlarından yararlanmalarını sağlayan 28 başarılı yılı geride bırakmıştır. Fuar, dünyanın dört bir yanından katılım gösteren şirketlere erişim sağlayan, güçlü ziyaretçileri çeken, üst düzey bir uluslararası işletmeler arası ticaret platformudur. Güney Afrika T.C. Ticaret Bakanlığı’nca hedef ülke olarak tanımlanmıştır. Fuar katılım bedelinin %70’i fuar bitiminden sonra 1 yıl içerisinde devlet tarafından geri ödenmektedir.

EUROSATORY 2024

Start Date: 17th June, 2024
End Date: 21st June, 2024
Description: Eurosatory fuarı 17 -21 Haziran 2024 tarihinde Fransa/ Paris 'de düzenlenecektir. Fuarın ana organizatörü 90'Iı yıllardan beri faaliyet gösteren Coges Events'dir. 2024 yılında fuarın 48.si duzenlenecektir.  2022 yılı fuar raporuna göre, fuar 62 ulkeden 1.743 katılımcı ile gerceklestirilmistir. Etkinliği 150 ulkeden 62.000 profesyonel ziyaret etmistir. 39 ülke fuara pavilyon olarak katılmıştır. Fuar, devlet tarafından desteklenmekte, katılım bedelinin büyük kısmı fuardan sonra firmalara geri ödenmektedir.

NIGERIA HARDWARE AND TOOLS SHOW 2019

Start Date: 16th October, 2019
End Date: 18th October, 2019
Description:

1. Uluslararası Hırdavat ve Malzemeleri Fuarı

El Aletleri, Elektrikli El Aletleri, Bahçe Aletleri, Takım Tezgahları ve Ekipmanları, Aksesuar ve Ekipman, Kaynak Ekipmanları, Aşındırıcılar, Yapı Malzemeleri ve Bileşenleri, Hırdavat (Çivi, Kafes Malzemeleri), Elektrik Malzemeleri, Otomotiv Malzemeleri, Dekoratif Metal Eşya, Boya ve Kimyasal Ürünler, Kilitler & Anahtarlar, Güvenlik Ekipman ve Sistemleri, Yapı ve Mobilya Parçaları, İş Güvenliği ve Koruma, Çift Vidalı Cıvata, Vidalar, Vida Cıvataları, Cıvata Cıvataları, Çekiçler & Mallets, Tornavidalar, Pense ve Pense Tipi Kesici Takımlar, Zımba, Anahtarlar, Özel Anahtarlar, Kayış Anahtarları, Darbe Sürücüleri, Hacksaws, El Kesiciler, Keskiler, Dosyalar, Sabitleme Aletleri, Mikrometre Kumpasları Detaylı bilgi için www.nigeriahardwareexpo.com

Perakende, Toptan Satış, Üretici, İhracatçı, İthalatçı, Acente, Dağıtıcı, Hırdavat Mağazaları, Mimar, Müteahhit, Mühendis

Hırdavat

TIRANA INTERNATIONAL FAIR 2019

Start Date: 23rd November, 2019
End Date: 26th November, 2019
Description: 26th Tirana International Fair 2019

INTER AIRPORT EUROPE 2019

Start Date: 8th October, 2019
End Date: 11th October, 2019
Description: 22nd International Exhibition for Airport Equipment, Technology, Design & Services

AFAC 2019 MELBOURNE

Start Date: 27th August, 2019
End Date: 30th August, 2019
Description:

Australasian Fire Authorities Council - 2019

CIIE 2019

Start Date: 5th November, 2019
End Date: 10th November, 2019
Description: CHINA INTERNATIONAL IMPORT EXPO 2019.   FSP Logistics is the official freight forwarder of "China international import expo" exhibitors from Turkey.

ATF SINGAPORE 2019

Start Date: 3rd December, 2019
End Date: 6th December, 2019
Description: Asia TV Forum And Market

FRANKFURT BOOK FAIR 2019

Start Date: 16th October, 2019
End Date: 20th October, 2019
Description:

"The paper industry trade show"

MIPCOM 2019

Start Date: 14th October, 2019
End Date: 17th October, 2019
Description:

The World's Entertainment Content Market

CITYSCAPE GLOBAL DUBAI 2019

Start Date: 25th September, 2019
End Date: 27th September, 2019

FOOD INDIA INSPIRE BY SIAL 2019

Start Date: 19th September, 2019
End Date: 21st September, 2019
Description:

The Indian Food Innovation Exhibition

DOWIN NIGERIA

Start Date: 16th October, 2019
End Date: 18th October, 2019
Description:

Door, Window, Glass, Aluminum and Facade Exhibition

Facades, Curtain Walls, Aluminum, Stone Facade, Fittings and Accessories, Shading & Air Systems, Sun Blind Systems, Blind Rails, Cover Glasses for Blinds, Semi Finished Products, Foil Products for Surface Systems, Products for Window & Glass Door Systems, Products for Industrial Door Systems, Products for Door Systems, Production Materials and Equipments, Covering, Production and Insulation Equipments for Windows, Production and Insulation Equipment for Doors, Glass Cover Systems, Insulated Glass Systems, Window Shades for Insulated Glasses, Balcony Glazing Systems, Supplies, Accessories, Safety Equipment, Door & Window Handles, Door & Window Locks, Door & Window Hinges, Automatic, Manuel CNC Window Production Machines, Glass Processing Machines, Saw and Milling Cutters

Architects, Interior Designers, Real Estate Agents and Owners, Construction Developers, Carpenters, Glass Research and Developers, Door, Facade and Window Suppliers, Builders and Developer, Dealers and Distributors of Various Companies, Door, Facade and Window Contractors, Glass and Metal Contractors, Construction Craftsmen, Door, Gate and Window Manufacturers, Fabricators, Construction Consultants, Civil Engineers, Investors, Wholesalers

AUTO PARTS EXPO 2019

Start Date: 25th October, 2019
End Date: 27th October, 2019
Description:

5.International Automotive Spare Parts Exhibition

Auto - Part Components, Lights, Bulbs, Indicators, Fuses, Parking Sensors, Audio, Video Entertainment, Repair, Care and Maintanence, Wheels and Tyres, Auto Accessories

Automotive Spare Parts and Accessories Retailers/Dealerships, Agencies, Importers, Automotive Workshops / Vehicle Repair Shops / Garages / Service Stations, Fleet Maintenance, Dealerships, Garage Equipment and Tools Suppliers, Mechanics, Engineers, Business Owners And Managers, Enthusiasts For Custom Car Building / Autostylists / Body Kits

Automotive

ELECTRICX 2019

Start Date: 3rd November, 2019
End Date: 5th November, 2019
Description:

29. International Middle East and Africa Electricity and Energy Exhibition

Electric-Electronic Products and Services

Government Officials, Project Owners, IT Specialists, Engineers, Contractors, Commercial Buyers

Energy

WEST AFRICA AUTOMOTIVE SHOW 2019

Start Date: 6th September, 2019
End Date: 8th September, 2019
Description:

1. International Automotive Spare Parts Exhibition

Exhibitor Profile:

Auto - Part Components, Lights, Bulbs, Indicators, Fuses, Parking Sensors, Audio, Video Entertainment, Repair, Care and Maintanence, Wheels and Tyres, Auto Accessories

Automotive Spare Parts and Accessories Retailers/Dealerships, Agencies, Importers, Automotive Workshops / Vehicle Repair Shops / Garages / Service Stations, Fleet Maintenance, Dealerships, Garage Equipment and Tools Suppliers, Mechanics, Engineers, Business Owners And Managers, Enthusiasts For Custom Car Building / Autostylists / Body Kits

WARSAW STONE 2019

Start Date: 13th November, 2019
End Date: 15th November, 2019
Description: 1. International Stone Industry Fair

AUTOTECH 2019

Start Date: 13th December, 2019
End Date: 15th December, 2019
Description: 26. International Auto Aftermarket Trade Show

ELECTRIC & POWER VIETNAM 2020

Start Date: 25th March, 2020
End Date: 27th March, 2020
Description:

8. Uluslararası Elektrik Üretimi, Aktarımı ve Dağıtımı Teknolojileri Fuarı

LIFESTYLE MONTENEGRO

Start Date: 25th March, 2020
End Date: 27th March, 2020
Description: 1. Züccaciye, Kafe, Restoran ve Otel Ekipmanları Fuarı

KIMES 2020

Start Date: 19th March, 2020
End Date: 20th March, 2020
Description: 36. Uluslararası Medikal ve Hastane Ekipmanları Fuarı

AFRICA FOOD MANUFACTURING 2020

Start Date: 15th March, 2020
End Date: 17th March, 2020
Description:

9. Uluslararası Gıda Üretimi, Ambalaj ve Paketleme Fuarı

STONA 2020

Start Date: 6th February, 2020
End Date: 9th February, 2020
Description:

14. Uluslararası Doğaltaş, Mermer ve Granit Fuarı

CENTRAL AGRICULTURAL FAIR 2020

Start Date: 31st January, 2020
End Date: 2nd February, 2020
Description:

5. Uluslararası Tarım Fuarı

AUTOTECH 2019

Start Date: 13th December, 2019
End Date: 15th December, 2019
Description:

26.Uluslararası Otomotiv Yedek Parça Fuarı

JAKARTA STONE FAIR 2019

Start Date: 21st November, 2019
End Date: 23rd November, 2019
Description:  2. Uluslararası Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

BEAUTY WEST 2019

Start Date: 20th November, 2019
End Date: 22nd November, 2019
Description:

2. Uluslararası Güzellik ve Kozmetik Fuarı

WARSAW STONE 2019

Start Date: 13th November, 2019
End Date: 15th November, 2019
Description: 1. Uluslararası Mermer Fuarı

WARSAW INDUSTRY WEEK 2019

Start Date: 13th November, 2019
End Date: 15th November, 2019
Description: Warsaw Industry Week 2019 - 4. Uluslararası Endüstri Fuarı

KONSTRUKSI ENDONEZYA 2019

Start Date: 6th November, 2019
End Date: 8th November, 2019
Description:

Konstruksi Endonezya 2019 - 17. Uluslararası İnşaat Fuarı

FOODEX 7. GıDA VE GıDA TEKNOLOJILERI FUARı 2019

Start Date: 11th November, 2019
End Date: 14th November, 2019
Description: Foodex, Suudi Arabistan Uluslarası Gıda, Gıda Teknolojileri ve İçecek Fuarı

BUILDEXPO & CLIMEXPO AFRIKA

Start Date: 12th September, 2019
End Date: 14th September, 2019
Description: Buildexpo & Climexpo Afrika, Uluslararası Yapı , Yapı Teknolojileri, Isıtma Soğutma Ve Havalandırma Fuarı

WINDO LVIV 2019

Start Date: 10th September, 2019
End Date: 12th September, 2019
Description: Uluslararası Pencere, Kapı, Cam Fuarı - LVIV / UKRAIN

WEST AFRICA AUTOMOTIVE SHOW 2019

Start Date: 6th November, 2019
End Date: 8th November, 2019
Description: West Africa Automotive Show 2019 1. International Automotive Spare Parts Exhibition   Auto - Part Components, Lights, Bulbs, Indicators, Fuses, Parking Sensors, Audio, Video Entertainment, Repair, Care and Maintanence, Wheels and Tyres, Auto Accessories

ELECTRICX 2019 - 29. INTERNATIONAL MIDDLE EAST AND AFRICA ELECTRICITY AND ENERGY EXHIBITION

Start Date: 3rd November, 2019
End Date: 5th November, 2019
Description: Electricx 2019 - 29. International Middle East and Africa Electricity and Energy Exhibition   Electric-Electronic Products and Services

DOWIN NIGERIA

Start Date: 16th October, 2019
End Date: 18th October, 2019
Description: Door, Window, Glass, Aluminum and Facade Exhibition

Facades, Curtain Walls, Aluminum, Stone Facade, Fittings and Accessories, Shading & Air Systems, Sun Blind Systems, Blind Rails, Cover Glasses for Blinds, Semi Finished Products, Foil Products for Surface Systems, Products for Window & Glass Door Systems, Products for Industrial Door Systems, Products for Door Systems, Production Materials and Equipments, Covering, Production and Insulation Equipments for Windows, Production and Insulation Equipment for Doors, Glass Cover Systems, Insulated Glass Systems, Window Shades for Insulated Glasses, Balcony Glazing Systems, Supplies, Accessories, Safety Equipment, Door & Window Handles, Door & Window Locks, Door & Window Hinges, Automatic, Manuel CNC Window Production Machines, Glass Processing Machines, Saw and Milling Cutters
For details www.dowinnigeria.com

Architects, Interior Designers, Real Estate Agents and Owners, Construction Developers, Carpenters, Glass Research and Developers, Door, Facade and Window Suppliers, Builders and Developer, Dealers and Distributors of Various Companies, Door, Facade and Window Contractors, Glass and Metal Contractors, Construction Craftsmen, Door, Gate and Window Manufacturers, Fabricators, Construction Consultants, Civil Engineers, Investors, Wholesalers

MMS NIGERIA

Start Date: 16th October, 2019
End Date: 18th October, 2019
Description: Machinery Metal & Steel Exhibition of Nigeria

Steel & Metal Manufacturers and Suppliers, Steel Structures, Stainless Steel, Ferrous and Non-Ferrous Metal Production, Metallurgical Equipment & Technology, Foundry Machinery & Technology, Welding Equipment &Technology, Rolling Mill equipment’s, Ancillary Equipment and Spare Parts, Machinery & Technology for Steel & Metal Manufacturing, Automation & Instrumentations, Energy Conservation, Engineering and Design, Environment Protection, Filtration & Separation, Safety Equipment & Technology, Scientific Research & Development, Scrap Collecting and Recycling, Data and Software Technology, Environment & Geology and Mining Related Services, Fans and Dust Collectors, Locomotives, Lubricants & Greases, Mines Safety Equipment, Process Control Systems, Rock Drilling Equipment, Metal Working Machinery & Technology, Bearing & Shafts, Cutting, CNC, Shaping, Bending & Welding, Extrusion, Drilling, Sawing, Grinding, Finished Products, Components, Assemblies, Flexible Sheet Metal Working, Spray Painting Systems, Surface Treatment & Corrosion Technology, Tube / Section Processing, Mechanical and Hydraulic Machines
For details www.mmsexpo.com

Iron and Steel Industry, Metal Machining, Casting, Forging and Industrial Furnace, Non-Ferrous Metal Industry

Metal and Steel

FOOD AND HOSPITALITY OMAN 2019

Start Date: 14th October, 2019
End Date: 16th October, 2019
Description: 14th International Food and Hospitality Fair

Agricultural Products, Beverages, Catering & Kitchen Equipment's, Food Processing Technologies, Hotel and Hospitality Technologies, Ingredients and seasoning, Packaging Systems, Food Products, Hotel Decor and Style, Hotel Equipment supplies and service, Interior design and services

Baristas, Catering Companies, Executive Chefs, Hotel Managers, Importers, Traders, Importers, Resort & Spa Operators, Restaurant Managers, Airline Operators, Bakery Owners, Cafe, Club and Bar Managers Cafe, Club and Bar Managers, F&B Managers, Housekeeping Managers, Purchase Managers, Retailers, Hypermarket, Supermarkets managers, Retailers, Hypermarket, Supermarkets Managers,

Food And Hospitality

ADDIS POWER

Start Date: 2nd October, 2019
End Date: 12th October, 2019
Description:

2. International Power, Electricity and Lighting Fair

Generators & Engines, Transmission & Distribution, Lighting, Solar, Energy Efficiency
For More Informations: addispower.com

Architects, Consultants, Company Owners & Partners, Consultants and Engineers, Consulting Engineers, Project Developers and Construction Firms, Contractors, Developers, Engineers, Environment Agencies, Facility Managers & Directors, Government Ministries, Energy Departments and Agencies, Government Personnel, Importers, Distributors and Agents, Independent Power Producers, Interior Lighting Designers, Manufacturers, Marketing & Sales Personnel, On-site Power and Back-up Power Service Providers, Original Equipment Manufacturers (OEMs), Project Directors & Manager, State Owned / Public and Private Power Utilities, State Owned Transmission and Distribution Utilities

Energy

IRAN STONE EXPO 2019

Start Date: 8th October, 2019
End Date: 11th October, 2019
Description:

12th International Natural Stone Machinery and Technologies Fair

Natural Stones, Stone Products, Marble, Granite, Natural Stones Machinery, Equipment, Tools & Consumables, Stone Quarries, Processed Blocks, Material Handling and Excavation Machines, Abrasives and Industrial Chemicals, Stone-Related Machinery & Equipment & Tool & Consumables, Mosaic Marble Machines, Hydraulic Systems, Cranes, Compressors, Computer Aided Technologies, Packaging Systems, Security and Environmental Protection Systems, Motors, Power Systems, Electric Appliances, Technical Experts & Consultancy Organizations, Trading & Marketing Organizations, Chamber of Commerce, Associations Related to Stone Industry, Technical Press & Media Scope, Natural Stones Related Machinery, Equipment, Tools & Consumables Services Related to the Natural Stone Industry, Trade, Press & Associations Natural Stone Technology Safety & Environment Protection

Distributors and Wholesalers of Natural Stone Processing & Machinery and Technologies, Construction and Contracting Companies, Project Management and Advisory Services, Building Inspection Companies, Architectural Offices, Construction Markets, Wholesalers, Retailers and Distributors of Construction Materials, Distributors and Wholesalers of Construction Machines, Mining and Natural Stone Companies, Architects, Hoteliers, Builders & Real Estate Promoters, Town Planners, Decorators & Designers, Interior Designers, Stone Quarry Owners, Stone Processors, Importers & Exporters, Traders, Transporters of Stone Products

Natural Stone

HERITAGE MIDDLE EAST

Start Date: 30th September, 2019
End Date: 2nd October, 2019
Description:

Museum & Exhibition Technologies Fair & Conferences

Museum and Exhibition Design Companies, Interactive and Visual Media & Technologies for Museums, Mobile Museum Technologies, E-museum Configuration Services, Theme Park Designers / Buyers, Open-air Museum Technologies and Attraction Companies, Security Systems Services, Conservation and Painting Restoration Companies, Exhibition Systems and VR Technologies, Lighting Design Companies, Showcase and Exhibition Implementation Services, Database Development, Archiving and Documentation Technologies, Exhibition Based Show Services, Exhibition Management, PR and Consulting Companies, Animation / Modelling, Archiving Technologies

Companies Establishing Museums, Museum Buyers / Managers, Museum Professionals, Galleries, Culture and Art Instutions, Exhibiting and Attraction Companies, Architecture and Interior Design Companies, Art Historian and Conservators, Artistic Archiving Managers, Multi Media, VR, AR Companies, Government Representatives / Managers, Culture Ministries / Authorities, National and International NGOs, Educational Institutions and Academicians, National and International Media, Cultural Publications

Museology, Exhibition Technologies

EXPO MEDICAL 2019

Start Date: 25th September, 2019
End Date: 27th September, 2019
Description:

17. International Health Fair

Hospital Equipment, Medical Consumer Goods, Diagnostics, Laboratory Equipment, Disposables, Orthopedics, Electromedicine, Emergency and Rescue, Monitoring, Medical Technology, Surgery Equipment, Communications an IT, Traumatology, Medicines and Hospital Pharmacy, Home Health Care, Physical Therapy, Aesthetics

Professional Healthcare Buyers

Healthcare

POWER NIGERIA 2019

Start Date: 24th September, 2019
End Date: 26th September, 2019
Description:

8. International Electricity, Electronics and Lighting Exhibition

Companies Related with Energy Sector

Government Officials, Energy Industry Companies, Energy Specialists, Environmental Engineers, Academicians, Project Managers, Export Specialists

Energy

FOOD & HOTEL KENYA 2019

Start Date: 20th September, 2019
End Date: 22nd September, 2019
Description:

4. International Food & Hotel Trade Show

Types of Food, Bottled, Canned, Chilled, Dried, Fresh, Frozen, Live, Smoked, Food Products,Condiments / Sauces, Dairy,  Fruits, Grains / Cereals / Flours,  Meat / Poultry, Vegetables,Speciality Products, Artisan Products, Children’s Products, Ethnic Food, Fair Trade, Gourmet & Fine Food, Halal Products, Health / Wellness Products, Special Diet Products, Cafe and Restaurant, Bar Equipment / Supplies, Buffet Display Equipment / Supplies, Coffee Machines / Supplies, Computer / Hardware Systems, Consultant, Cutlery / Silverware, Financial services,  Furniture / Fittings, Glassware, Interior Designers, Table Accessories.

Retailers and Supermarkets, Convenience Stores and Markets, Hotels and Hospitality, Importers/Exporters, Dealers and Distributors, Wholesalers, Governments and Regulatory Agencies, Local Associations, Caterers, Food Processors and Manufacturers, Restaurants and Coffee Shops

Food

WORLD ENERGY CONGRESS 2019

Start Date: 9th September, 2019
End Date: 12th September, 2019
Description:

24th International Energy Conference and Fair

Government Officials, Project Owners, IT Specialists, Engineers, Contractors, Commercial Buyers, Senior Energy Executives

Government Officials, Project Owners, IT Specialists, Engineers, Contractors, Commercial Buyers, Senior Energy Executives

Energy

MYANAUTO 2019

Start Date: 6th September, 2019
End Date: 8th September, 2019
Description:

International Auto Parts, Accessories, Service and Repair Equipment Exhibition

Auto - Part Components, Lights, Bulbs, Indicators, Fuses, Parking Sensors, Audio, Video Entertainment, Repair, Care and Maintanence, Wheels and Tyres, Auto Accessories

Automotive Spare Parts and Accessories Retailers/Dealerships, Agencies, Importers, Automotive Workshops / Vehicle Repair Shops / Garages / Service Stations, Fleet Maintenance, Dealerships, Garage Equipment and Tools Suppliers, Mechanics, Engineers, Business Owners And Managers, Enthusiasts For Custom Car Building / Autostylists / Body Kits

Automotive

PRINT 2 PACK 2019

Start Date: 5th September, 2019
End Date: 7th September, 2019
Description:

8th International Exhibition for Packaging Solutions & Printing Technology

Packaging Corrugating, Rotary Cutting, Punching Machines, Paper Cup Making Machines, Rigid & Flexible Packaging, Cardboard Printing & Box Stitching Machines, Slotting Machines, Laminating, Form Filling Machines, Printing Accessories & Consumables, Signage, Signage Machinery, Signage Raw Materials  & Inks, LED Signage & Display, Clipart DVDs, Solvents & Varnishes, Bar Coding Equipments & Systems

Retailers, Distributers & Suppliers, Traders & Whole Sellers, Agricultural Equipment and Machinery, Pharmaceutical Manufacturers, Home Appliances, Ceramics Manufacturers, Stationary Manufacturers, Clothing Manufacturers, Housewares, Leather Goods Manufacturers, Leather Tannery, Apparel Fashion and Shoe, Machines/Equipment for Commercial Printing, High-Ranking Government Officials

Packaging

PHILAUTO 2019

Start Date: 24th July, 2019
End Date: 26th July, 2019
Description:

International Auto Parts, Accessories, Service and Repair Equipment Exhibition

Auto - Part Components, Lights, Bulbs, Indicators, Fuses, Parking Sensors, Audio, Video Entertainment, Repair, Care and Maintanence, Wheels and Tyres, Auto Accessories

Automotive Spare Parts and Accessories Retailers/Dealerships, Agencies, Importers, Automotive Workshops / Vehicle Repair Shops / Garages / Service Stations, Fleet Maintenance, Dealerships, Garage Equipment and Tools Suppliers, Mechanics, Engineers, Business Owners And Managers, Enthusiasts For Custom Car Building / Autostylists / Body Kits

Automotive

BRIDE SHOW ABU DHABI 2019

Start Date: 26th June, 2019
End Date: 29th June, 2019
Description:

International Wedding Dress, Dowry and Marriage Fair

Wedding Dresses - Engagement and Evening dresses, Evening dresses - Kaftan - Dresses, Gowns, Dowry - Home Textile, Jewelry and Jewelery, Cosmetics and beauty products, Chocolate-Delight-Confectionery-Catering, Limousine Service Tourism Companies

Wedding Dresses - Engagement and Evening dresses, Evening dresses - Kaftan - Dresses, Gowns, Dowry - Home Textile, Jewelry and Jewelery, Cosmetics and beauty products, Chocolate-Delight-Confectionery-Catering, Limousine Service Tourism Companies

Wedding

FIME INTERNATIONAL MEDICAL EXPO

Start Date: 26th June, 2019
End Date: 28th June, 2019
Description: International Medical Expo

General Medical Products, Medical Devices, Health Tourism, Informatics, Hospital Management Systems, Gas Systems, Orthopedy Products, Climating Systems

Hospital Suppliers, Disposable Product Suppliers, Hma-Dme Home Care Suppliers, Surgical Suppliers, Diagnostic Suppliers, Laboratory Suppliers, Long Term Care Suppliers, Emergency Medical Suppliers, Dental Suppliers, Rehabilitation Product Suppliers, Orthopedic Product Suppliers

Health

FOOD&BEVERAGE 2019

Start Date: 18th June, 2019
End Date: 20th June, 2019
Description:

International Food&Beverage Exhibition

Types of Food, Bottled, Canned, Chilled, Dried, Fresh, Frozen, Live, Smoked, Food Products,Condiments / Sauces, Dairy,  Fruits, Grains / Cereals / Flours,  Meat / Poultry, Vegetables,Speciality Products, Artisan Products, Children’s Products, Ethnic Food, Fair Trade, Gourmet & Fine Food, Halal Products, Health / Wellness Products, Special Diet Products, Cafe and Restaurant, Bar Equipment / Supplies, Buffet Display Equipment / Supplies, Coffee Machines / Supplies, Computer / Hardware Systems, Consultant, Cutlery / Silverware, Financial services,  Furniture / Fittings, Glassware, Interior Designers, Table Accessories.

Retailers and Supermarkets, Convenience Stores and Markets, Hotels and Hospitality, Importers/Exporters, Dealers and Distributors, Wholesalers, Governments and Regulatory Agencies, Local Associations, Caterers, Food Processors and Manufacturers, Restaurants and Coffee Shops

IRAN HEALTH 2019

Start Date: 9th June, 2019
End Date: 12th June, 2019
Description:

22th International Exhibition for Medical, Dental, Laboratory Equipment, Pharmaceutical Products & Health Care Services

General Medical Products, Medical Devices, Health Tourism, Informatics, Hospital Management Systems, Gas Systems, Orthopedy Products, Climating Systems

Medical Equipment& Supplies Dental Equipment and Consumer Products, Pharmaceutical products and Machinery, Laboratory Equipment and Services, Healthcare Services Building Premises for Health Industry, Medical Tourism ,Hospital Equipment and Supplies, Food Supplements Vitamins and Herbal Drugs, Alternative Therapies, E Health and It Systems and solutions, Innovations & New Technologies, Machines & Materials used in Hospital, Examination & Treatment Instruments, Community Healthcare Consultancy, Medical Centers, Clinics, Sanatorium, Specialized Books & Publications

Healthcare

EBIO 2019

Start Date: 2nd June, 2019
End Date: 3rd June, 2019
Description: 17th International Beauty Exhibition

Cosmetics, Skin Care and Makeup, Hair, Nail and Salon Supplies, Personal Care and Hygiene, Professional Equipment and Spa, Perfume And Fragrance, Aesthetic Surgery

Cosmetics, Skin Care and Makeup, Hair, Nail and Salon Supplies, Personal Care and Hygiene, Professional Equipment and Spa, Perfume And Fragrance, Aesthetic Surgery

Beauty

AFRICA HEALTH 2019

Start Date: 28th May, 2019
End Date: 30th May, 2019
Description:

9. International Healthcare Equipment and Medical Supplies Fair

General Health Products, Medical Devices, Health Tourism, Information Systems, Hospital Management Systems, Pharmaceuticals and Pharmacy, Orthopedic Products, Medical Steel, Gas Systems, Air Conditioning Systems  

Health Sector Producers, International Suppliers, Sector Professionals

Health

IFT AGRO 2019

Start Date: 7th May, 2019
End Date: 7th May, 2019
Description:

International Farm Technologies Fair

Agriculture products, Agro chemical products, Agro machinery, Banks and Government Funding Sources, Composting, Energy (Traditional & ERNC), Equipment and devices for soil usage, Fencing / Security Systems, Forest, Garden Tools, Global Positioning and other Navigational Aids (GPS)

Growers and agri-business executives, producers and companies exporting seeds and fruit, Irrigation specialists, consultants in plant nutrition, plant health and biocontrol, universities and research centers, agriculture engineers

Agriculture

PHARMEDENT 2019

Start Date: 2nd May, 2019
End Date: 5th May, 2019
Description:

Pharmaceutical, Medical, and Dental Middle East Congress and Exhibition

Cardiologists, Cardiology Researchers, Vascular Surgeons, Interventional radiologists, Family physicians, Cardiac Surgeons, Consultants and Trainees, Interventional cardiologists, Physicians, Cardiology Students, Training Institutes, Manufacturing, Medical Devices Companies, Endocrinologist, Pharmaceutical Companies

Cardiologists, Cardiology Researchers, Vascular Surgeons, Interventional radiologists, Family physicians, Cardiac Surgeons, Consultants and Trainees, Interventional cardiologists, Physicians, Cardiology Students, Training Institutes, Manufacturing, Medical Devices Companies, Endocrinologist, Pharmaceutical Companies

Healthcare

BEAUTY KENYA 2019

Start Date: 26th April, 2019
End Date: 28th April, 2019
Description:

4. International Beauty and Cosmetic Fair

Cosmetics, Skin Care And Makeup, Hair, Nail and Salon Supplies, Personal Care And Hygiene, Professional Equipment and Spa, Perfume And Fragrance, Aesthetic Surgery, Business Solutions, Machinery, Packaging, Chemicals, İngredients And Manufacturing

Salon Owners, Makeup Artists, Beauticians, Distributors, İmporters and Suppliers, Retail Stores, Aesthetic Clinics, Business Owners, Product Users

Beauty

BAUMA 2019

Start Date: 8th April, 2019
End Date: 12th April, 2019
Description:

International Trade Fair for Construction Machinery, Building Material Machines, Construction Vehicles, Equipment and Mining Machines

BUSWORLD 2019

Start Date: 18th October, 2019
End Date: 23rd October, 2019
Description: BUSWORLD EUROPE

SEOUL ADEX 2019

Start Date: 15th October, 2019
End Date: 20th October, 2019
Description: Seoul International Aerospace and Defense Exhibition

AUSA 2019

Start Date: 14th October, 2019
End Date: 16th October, 2019
Description: AUSA Meeting and Exposition

ARMS & SECURITY 2019 KIEV UKRAINE

Start Date: 8th October, 2019
End Date: 11th October, 2019
Description:
XVI INTERNATIONAL SPECIALIZED EXHIBITION ARMS AND SECURITY

DSEI 2019

Start Date: 10th September, 2019
End Date: 13th September, 2019
Description:
Defence & Security Equipment International London

PARIS AIRSHOW 2019

Start Date: 17th June, 2019
End Date: 23rd June, 2019
Description: International Paris Air Show

IDET 2019

Start Date: 29th May, 2019
End Date: 31st May, 2019
Description: International Defence and Security Technologies Fair

HELIRUSSIA 2019

Start Date: 16th May, 2019
End Date: 18th May, 2019
Description: 12th International Helicopter Industry Exhibition

ITEC 2019

Start Date: 14th May, 2019
End Date: 16th May, 2019
Description: The International Forum for the Military and Civil Simulation, Training and Education Community

IMDEX ASIA 2019

Start Date: 14th May, 2019
End Date: 16th May, 2019
Description: Asia Pacific’s Flagship Maritime Defence Show

IMS 2019

Start Date: 4th June, 2019
End Date: 6th June, 2019
Description: International Microwave Symposium

SAT SHOW 2019

Start Date: 6th May, 2019
End Date: 9th May, 2019
Description: SATELLITE SHOW 2019 WASHINGTON, DC

BIDEC 2019 BAHREYN

Start Date: 28th October, 2019
End Date: 30th October, 2019
Description: Bahrain International Exhibition & Convention Centre

DUBAI AIRSHOW 2019

Start Date: 17th November, 2019
End Date: 21st November, 2019
Description: DUBAI AIRSHOW

DEFENCE & SECURITY 2019 BANGKOK TAYLAND

Start Date: 18th November, 2019
End Date: 21st November, 2019
Description: Tri- Service Asian Defence & Security Exhibition , Conference and Networking Event

EXPODEFENSA 2019

Start Date: 2nd December, 2019
End Date: 4th December, 2019
Description: International Defence and Security Trade Fair

GDA 2019

Start Date: 10th December, 2019
End Date: 12th December, 2019
Description: GULF DEFENCE & AEROSPACE EXHİBİTİON & CONF.

UNMANNED SYSTEMS ASIA 2019

Start Date: 9th April, 2019
End Date: 11th April, 2019

LAAD 2019

Start Date: 2nd April, 2019
End Date: 5th April, 2019
Description: THE LEADING LATIN AMERICAN DEFENCE & SECURITY EXHIBITION

AIRCRAFT INTERIORS EXPO 2019

Start Date: 2nd April, 2019
End Date: 4th April, 2019

LIMA 2019

Start Date: 26th March, 2019
End Date: 30th March, 2019
Description: LANGKAWI INTERNATIONAL MARITIME AND AEROSPACE EXHIBITION 

AEEDC 2019 DUBAI

Start Date: 5th February, 2019
End Date: 7th February, 2019
Description: INTERNATIONAL DENTAL CONFERENCE & ARAB DENTAL

IDEX 2019

Start Date: 17th February, 2019
End Date: 21st February, 2019
Description: INTERNATIONAL DEFENCE EXHIBITION & CONFERENCE ABU DHABI, UAE

JEC WORLD 2019 PARIS

Start Date: 12th March, 2019
End Date: 14th March, 2019
Description: The Leading International Composites Show

NATPE 2019 MIAMI

Start Date: 22nd January, 2019
End Date: 24th January, 2019

TIRANA INTERNATIONAL FAIR 2018

Start Date: 21st November, 2018
End Date: 24th November, 2018
Description: 21st/24th November 2018

ATF SINGAPORE 2018

Start Date: 4th December, 2018
End Date: 7th December, 2018
Description: ASIA TV FORUM & MARKET

SIAL INTERFOOD JAKARTA 2018

Start Date: 21st November, 2018
End Date: 24th November, 2018

DISCOP 2018 JOHANNESBURG

Start Date: 14th November, 2018
End Date: 16th November, 2018
Description: DISCOP Markets and Coproduction Forum

CHINA IMPORT EXHIBITION 2018

Start Date: 5th November, 2018
End Date: 10th November, 2018