Fuar Lojistiği

Dünya haritasına baktığımızda tarih boyunca yükselen medeniyetlerin ticarete önem verdiğini, gelişen ulaşım olanaklarıyla beraber bu iki hayati fonksiyonun da günümüzde yeni ihtiyaçları doğurduğunu gözlemliyoruz. Sanayi devriminden sonra hava, özellikle deniz ve kara ulaşımının büyük ivme kazanmasıyla yeni meslekler ortaya çıkmıştır. Geçmişte kısa ve uzun mesafeler arası taşımacılık ve nakliyecilik yapan firmalar, bugünün lojistik sektörünün temelini attı.

Nedir? Oluşumu? Günümüz Fuar Lojistiği Fuar Lojistiği

Şehirler ve özellikle ülkeler, ticaretin gelişmesiyle artan ekonomik rekabet nedeniyle kendilerine ait firmaların, kaynakların, sosyokültürel ürünlerin ve kendilerine has enstrümanların tanıtımını, reklamını yapmaya başladılar. Bu ürünlerin ve hizmetlerin sınırlar dışına pazarlanması için özellikle uluslararası düzeyde fuarlar, kongreler, sergiler ve tanıtım günleri, bu pazarlamanın can damarlarını oluşturmaktadır.

 

Türkiye’de Fuar Lojistiği Sektörü

Kendi içinde ayrı bir sektör haline gelen fuar lojistiğini tercih eden firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda FSP LOGISTICS ülkemizin önde gelen fuar lojistiği firmalarındandır. FSP Lojistik gerek deneyimli kadrosu, gerek depolama hizmetleri ve filosu ile sektöründe fark yaratmaya devam etmektedir.

 

Fuar Lojistiğinin Süreçleri

Hayati önem kazanan fuar nakliyeciliği sektörünün yalnızca nakliyecilik-taşımacılık değil; stant, afiş-broşür, malzeme ve diğer bütün ürünlerin hedef lokasyona en sağlıklı biçimde ulaştırılması için depolanması, depoda sınıflandırılması ve yurtdışı işlemleri ile gümrüklenmesini de üstlendiğini biliyoruz.

Böylece yapılacak fuarın veya tanıtım etkinliğinin zamanında gerçekleştirilmesi için, lojistik firmasının nakliyeden dağıtıma, depolanmadan ambalajlamaya kadar geçen süreci çok iyi yönetmelidir. Tedarik yönetimini de üstlenen firma, bütün fuar malzemelerini hızlı ve ekonomik yollarla hedef bölgeye ulaştırmalıdır.

Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleşen fuar organizaysonlarının vaktinde ve güvenilir bir biçimde düzenlenmesi için genellikle kara ve deniz taşımacılığı tercih edilmektedir. Kısa mesafeler ve yükleme-boşaltma kolaylığı nedeniyle karayolu, tonlarca yükün en güvenilir şekilde taşınabilirliği nedeniyle de denizyolu taşımacılığı vazgeçilmez unsurlardandır. Bütün bunların yanında fuar lojistiğini üstlenen firmanın, katılımcı müşteri firma ile daima iletişimde kalması da önemlidir.

 

Sürdürülebilir Fuar Lojistiği

İlerleyen zamanla beraber fuar lojistiği yapan şirketlerin değişen teknolojiye, kanun ve mevzuat değişikliklerine eksiksiz olarak ayak uydurmalı, belirtilen tüm süreçle beraber müşteri firmanın memnuniyetini sağlamalıdır.

WhatsApp chat
%d blogcu bunu beğendi: